Lekarz rezydent w obliczu prawa
Po odbyciu stażu podyplomowego lekarz dentysta ma możliwość rozpoczęcia specjalizacji. Poznajmy kwestie związane z zatrudnieniem podczas trwania rezydentury.
Aleksandra Simińska: Omówiliśmy w tym bloku tematycznym już staż, przejdźmy teraz do specjalizacji. Jak to wygląda w przypadku zatrudnienia osoby na czas jej odbycia?
r.pr. Sylwester Kasprzewski: Lekarz dentysta, już po nabyciu pełnych praw do wykonywania zawodu, odbywa szkolenie specjalizacyjne na podstawie umowy o pracę zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne. Umowa zawierana jest na czas określony, mowa jest wtedy o tzw. rezydenturze.
AS: Na jakie wynagrodzenie może liczyć lekarz dentysta w trakcie rezydentury?
SK: Zgodnie z przepisami rozporządzenia, wynagrodzenie miesięczne lekarza rezydenta podczas specjalizacji jest niższe przez 2 pierwsze lata, zaś po tym czasie wzrasta. To wynagrodzenie jest wyższe w przypadku pedodoncji, gdyż wynosi przez pierwsze dwa lata ok. 3600 zł, zaś po tym czasie prawie 3900 zł brutto. Natomiast w przypadku innych specjalizacji, jest to odpowiednio niecałe 3200 złotych, a po dwóch latach prawie 3500 złotych.
AS: Czy można wypowiedzieć taką umowę lekarzowi, który się specjalizuje?
SK: Warto pamiętać, że w przypadku zatrudnienia na czas szkolenia specjalizacyjnego, umowę o pracę z lekarzem dentystą rezydentem można wypowiedzieć, ale jedynie z przyczyn, które uniemożliwiają kontynuację. Z kolei w trybie pozarezydenckim w przypadku umów cywilnoprawnych, takiej ochrony już nie ma, czyli umowa może zostać rozwiązana na warunkach określonych przez obie strony w umowie.
AS: Dziękuję bardzo za rozmowę.
Audycję opracowali: Aleksandra Simińska i Sylwester Kasprzewski