Formy zatrudnienia lekarzy dentystów

Kontynuując cykl audycji z prawa medycznego, porozmawiamy na tematy związane z prawem pracy odnosząc się do przedsiębiorcy zatrudniającego młodego lekarza dentystę.

Aleksandra Simińska: Panie Sylwestrze, jaka forma zatrudnienia jest najbardziej preferowana przez przedsiębiorców przy zawieraniu umowy z lekarzem dentystą?

r.pr. Sylwester Kasprzewski: Póki nie zmienią się przepisy dotyczące zasad opodatkowania przedsiębiorców podatkiem dochodowym i oskładkowania ich ZUSem, najbardziej korzystna i przez to najczęściej stosowana forma zatrudnienia to współpraca pomiędzy podmiotami przy zachowaniu odrębnej działalności gospodarczej przez każdego z nich.

AS: Co daje przedsiębiorcy taka forma zatrudnienia?

SK: Taka forma współpracy pozwala na ograniczenie kosztów współpracy, w tym uniknięcie konieczności odprowadzania przez zatrudniającego składek na ubezpieczenie społeczne, które są wysokie. Jest to również rozwiązanie korzystniejsze dla lekarza dentysty, gdyż może on zaliczać do kosztów uzyskania przychodu szereg wydatków, których nie zaliczyłby w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy i pracę czy umowy zlecenia. Mam tu na myśli poniesione koszty z tytułu użytkowania telefonu, samochodu, zakupu fachowej literatury medycznej itp. Dla przedsiębiorcy taki sposób współpracy jest również korzystniejszy pod względem zakresu odpowiedzialności lekarza dentysty za skutki błędu medycznego, który jest szerszy niż w przypadku umowy o pracę.

AS: Co konkretnie ma Pan na myśli?

SK: Decydując się na wybranie innego rozwiązania niż umowa o pracę podmiot leczniczy unika konieczności prowadzenia dokumentacji pracowniczej, w tym rozliczania czasu pracy, pilnowania terminów szkoleń BHP, konieczności wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy czy wypadku przy pracy itp.

AS: W jaki sposób przedsiębiorca chroni swój interes przed błędami medycznymi, które może popełnić młody lekarz?

SK: Po pierwsze, procedury. Zwłaszcza w przypadku podmiotów leczniczych powinny one posiadać opracowane i najlepiej spisane procedury postępowania, np. w przypadku postępowania z odpadami medycznymi czy dotyczące podstawowych zasad sterylizacji. Tych procedur powinno się oczywiście przestrzegać, a ich celem jest zmniejszanie ryzyka np. zakażenia pacjenta podczas zabiegu.Po drugie, wskazałbym tutaj na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe zarówno dla podmiotu prowadzącego działalność leczniczą jak i dla lekarza dentysty prowadzącego indywidualną praktykę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ubezpieczenie takie, z samego założenia, ma chronić ubezpieczonego przed roszczeniami pacjentów w ten sposób, że ewentualne odszkodowanie czy inne świadczenia będzie spełniał ubezpieczyciel. Ważna jest treść umowy ubezpieczenia, w szczególności zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, klauzule wyłączającej tą odpowiedzialność, ewentualny udział własny ubezpieczonego w pokryciu szkody itp.Po trzecie, istotna jest treść umowy zawartej z lekarzem dentystą. W przypadku umowy o pracę zawartej z podmiotem leczniczym, odpowiedzialność lekarza dentysty za szkody wynikłe ze zdarzenia medycznego jest znacznie ograniczona, zaś wszelkie roszczenia kierowane są do podmiotu leczniczego jako pracodawcy. Dlatego z punktu widzenia przedsiębiorcy lepszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, w ramach odrębnych działalności gospodarczych. W treści tej umowy można szczegółowo uregulować zasady odpowiedzialności lekarza dentysty. 

Oprac. Aleksandra Simińska i Sylwester Kasprzewski