Cykl prawny: Drażliwe tematy cz.4

…czyli pytania do prawnika na temat danych wrażliwych.

Aleksandra Simińska: Czasem przypadek danego pacjenta jest na tyle skomplikowany, że lekarz prowadzący chce skonsultować informacje z lekarzem z innej praktyki. Czy wówczas wymagane są pisemne zgody pacjenta? Jakie dane można podać innemu lekarzowi?

r.pr. Sylwester Kasprzewski: Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty przewiduje wyjątek od obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej, gdy zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji innemu lekarzowi lub osobom uczestniczącym w procesie leczenia. Uzasadnieniem tego wyjątku jest ochrona interesu pacjenta, który dzięki przepływowi informacji między pracownikami medycznymi może uzyskać pomoc lepszej jakości.

AS: Czyli, jeśli dobrze rozumiem, wynika z tego, że nie jest to naruszenie tajemnicy lekarskiej?

SK: W Kodeksie Etyki Lekarskiej przewidziano możliwość przekazania informacji o stanie zdrowia pacjenta innemu lekarzowi. Nie jest to naruszenie tajemnicy lekarskiej, o ile zachowane zostaną dwie zasady, tj. przekazanie danych w celu przeprowadzenia leczenia i w zakresie jedynie niezbędnym do tego.
O ile sama możliwość przekazania danych innemu lekarzowi nie powinna budzić wątpliwości, o tyle większe wątpliwości może budzić określenie sytuacji, w których przekazanie jest dopuszczalne. Bierze się przy tym pod uwagę cel udostępnienia danych.

AS: Jakie zatem można wskazać cele, by było to postępowanie uzasadnione?

SK: Takim celem może być umożliwienie udziału innego lekarza w udzieleniu danego świadczenia zdrowotnego, w zakresie nie tylko wykonywania świadczenia medycznego (np. zabiegu), ale również prawidłowej diagnostyki. Brać należy pod uwagę troskę o udzielanie efektywnych i wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, która przyświeca konsultowaniu przypadków medycznych z innymi stomatologami.W takiej sytuacji pisemnej zgody pacjenta nie wymaga się. Zakres przekazywanych danych powinien być ograniczony do minimum potrzebnego do konsultacji. Z danych osobowych wyróżniłbym wiek, płeć, wykształcenie, czasem rasę (jeżeli ma znaczenie z uwagi na wyróżniające elementy), z pozostałych dotychczasowy przebieg leczenia itp., a zatem dane uniemożliwiające zindywidualizowanie tego konkretnego pacjenta.

Oprac. Aleksandra Simińska, Sylwester Kasprzewski