Współpraca lekarz-technik przy projekcie DSD
Aleksandra Grabiec: Praca z DSD wymaga współpracy lekarza stomatologa z technikiem dentystycznym. W jaki sposób znaleźć laboratorium, które współpracuje przy wykonywaniu DSD?
Lekarz Stomatolog Tomasz Rozwadowski: Faktycznie, współpraca lekarza stomatologa i jego możliwości prezentacji projektu DSD są dosyć mocno związane ze świadomością i znajomością DSD przez laboratorium. W jaki sposób takie znaleźć? Wiele laboratoriów dzisiaj prezentuje te możliwości na swoich stronach internetowych, czy prezentując lekarzom możliwości wykonywania prac prezentują również swoje umiejętności DSD, ponieważ na nasze certyfikowane kursy przyjeżdża wielu techników i wiele laboratoriów wprowadza to jako stałą współprace z lekarzami. Na pewno warto sprawdzić czy nasz technik, bądź taki, z którym chcielibyśmy wykonać tego typu projekt jest zaznajomiony z DSD. Głównie dlatego, że przygotowywanie wax-upów oraz praca na zdjęciach jest minimalnie różna od tego co technik robi przygotowując klasyczne wax-upy i wax-upy funkcjonalne. Jest tam sporo różnic i gdy technik tego nie wie to albo musi polegać na lekarzu, który ukończywszy kurs, sam musi zrobić taki kurs swojemu technikowi. Jest to jak najbardziej możliwe. Bądź dany technik jest już po takim kursie i oferuje swoje usługi. Często podczas moich kursów zdarza się, że lekarz przyjeżdża ze swoim technikiem, by się zgrać, zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi i tak działać.
Często również, gdy wykonuję kursy zamknięte dla klinik to często się tak zdarza, że część lekarzy prosi mnie o to aby móc te technologie DSD wprowadzić w swoich własnych gabinetach. Spotykamy się wtedy na szkoleniach zamkniętych i zespół lekarzy zaprasza laboratorium na takie spotkanie i ucząc się DSD jednocześnie opracowujemy protokół wzajemnego postępowania, po to abyśmy się wzajemnie rozumieli i wiedzieli co czemu służy. Tego typu zgranie laboratorium ze stomatologiem pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału, który tkwi w DSD. Jeśli trafi się technik, który już gdzieś słyszał, widział jak to się robi podczas filmików, ale nie zna szczegółów po co w danym momencie coś robimy to możemy mieć jakiś tam wax-up, średnio dopasowany, w jakiś sposób ułożony. Jeżeli chodzi o temat zbieżności DSD z finalną pracą, o czym wspominałem w poprzedniej audycji możemy mieć spore kłopoty. Zalecam znalezienie techników którzy faktycznie ukończyli pełny kurs. To właśnie oni będą wiedzieć najwięcej na ten temat w jaki sposób DSD wykorzystać nie tylko w fazie projektowania na komputerze, czy odczytywania projektu lekarza, bo to też różnie bywa, projektant bywa różny, lecz także na etapie wykonawstwa tej pracy tak alby możliwie blisko była praca końcowa tego projektu. Jeśli chodzi o współpracę z technikiem wykonującym wax-upy DSD, to dość istotnym aspektem jest to, aby w przypadku przygotowywania takich wax-upów też w kontekście późniejszego wykonania pracy, nie wykonywał tego najmłodszy technik, który niedawno przyszedł do laboratorium. Tutaj dużo bardziej wartościowe byłoby to, jeśli ten wax-up, jak również analiza tych możliwości była przygotowywana przez technika, który jest ceramistą i będzie wykonywał ostateczną pracę. Wtedy ten technik już na etapie przygotowywania wax-upu dokonuje pewnej analizy i ten wax-up jest bardziej zbieżny z późniejsza pracą, ponieważ to ten sam technik przygotowywał wax-up, który prezentowaliśmy pacjentowi w formie mock-up i ten sam technik wykonuje ostateczna pracę. Tego typu współprace polecam.
Digital Smile Design - Indywidualne cyfrowe projektowanie uśmiechu.
Zapraszamy na kolejne odcinki DSD już w przyszłym tygodniu.
Opracował: lekarz dentysta Tomasz Rozwadowski.
Szkolenia Digital Smile Design