Czy udany stosunek może mieć podłoże w zębach?

80% ankietowanych uważa, że zadbane zęby są elementem powodzenia seksualnego, 40% osób powiedziało, że raz zrezygnowało ze znajomości z osobą mająca nieświeży oddech. Zadbana jama ustna jest kluczem do udanego życia seksualnego. Mówi dr Przemysław Uliasz. Część 2.

Dzień dobry. Nazywam się Przemysław Uliasz, jestem lekarzem dentystą. Prowadzę Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Prima-Dent od 25. lat.

Poprzednim tematem audycji było całowanie się i ewentualnie dobór i akceptacja partnera do całowania, czy do związków intymnych. Dzisiejszy temat to: zęby a seks. Dość kontrowersyjny, część osób nie chciała wziąć udziału w przeprowadzanej przez nas ankiecie. Natomiast zebraliśmy odpowiedzi na ponad 200 ankiet i myślę, że wyniki ankiety są zastanawiające i można na ich podstawie wyciągnąć sporo wniosków. Oto cześć z nich: Połowa naszych ankietowanych zwróciła uwagę partnerowi na to, że ma nieświeży oddech. 30% ankietowanych parokrotnie zrezygnowała ze znajomości właśnie z powodu nieświeżego oddechu partnera. Ponad 80% ankietowanych uważa, że zadbane zęby są elementem powodzenia seksualnego, a 40% twierdzi, że uśmiech jest decydującym czynnikiem doboru partnera. Ponad połowa ankietowanych uważa, że przyczyną wieczornego bólu, a co za tym idzie brakiem relacji seksualnych z partnerem mogą być właśnie zęby. 40% z nas myje zęby przed każdym stosunkiem seksualnym. 62% nie wie, że choroby zębów i przyzębia mogą być przyczyną zaburzeń erekcji. Według 68% ankietowanych partner, który zaniedbuje higienę jamy ustnej nie może być dobrym rodzicem i wyklucza posiadanie takiego właśnie partnera. Jeżeli partnerowi brzydko pachnie z ust to 20% z nas rezygnuje z kontaktu intymnego z taką osobą. Blisko 40% uważa, że narzeczony dziecka, który przychodzi poznać rodziców ma brudne, zaniedbane zęby nie będzie dobrym partnerem dla naszego dziecka. To w skrócie wyniki bardzo dużej i rozbudowanej ankiety. Ja oczywiście podałem wyniki w telegraficznym skrócie. Proszę się zastanowić, ponieważ bardzo dużo z tego wynika, bo jeżeli 40% osób powiedziało, że raz zrezygnowało ze znajomości z osoba mająca nieświeży oddech to mamy mocny argument, rozmawiając z pacjentem. Co możemy naszemu pacjentowi powiedzieć przy pierwszej wizycie, szczególnie gdy jest to człowiek młody, któremu z pewnością zależy na powodzeniu u płci przeciwnej. Dlatego należy dodać także to, że gdy pacjent ma nieświeży oddech to nie tylko jego relacje intymne są zagrożone, ale również i biznesowe. Jeżeli taka osoba szuka pracy albo chce nawiązać kontakt w swoim środowisku zawodowym. Jeżeli będzie mu brzydko pachniało z ust to wtedy będzie miał również pełne niepowodzenie.

Pierwszym krokiem do tego aby jama ustna była zdrowa to jest uświadomienie naszych pacjentów o tym, że nieświeży oddech oraz nieestetyczny wygląd może być bardzo dużą przyczyną jego niepowodzeń życiowych. Wtedy odniesiemy sukces. Pacjent będzie zmotywowany do leczenia. Trzeba znaleźć oczywiście u takiego pacjenta przyczynę tego nieświeżego oddechu. Taką przyczyną może być zły stan jamy ustnej i przyzębia. Może to być również przyczyna poza zębowa, czyli na przykład problemy żołądkowo jelitowe, wtedy takiego pacjenta należy skierować do innego specjalisty. Ale na pewno ułatwi nam to rozmowę, jeżeli będziemy zdawali sobie sprawę z tego, że seks, który jest bardzo poważnym motorem wszystkich naszych działań życiowych zależy w dużym stopniu od tego jaki mamy uśmiech, jakie mamy zęby i co możemy zaprezentować swojemu partnerowi , żeby go zachęcić krótko rzecz biorąc do znajomości intymnej. Tak samo odpowiedź, w której ponad 70% naszych ankietowanych powiedziała, że wiąże dolegliwości zębowe z bólem głowy. Można to podciągnąć również pod seks, bo jeżeli nie zdają sobie z tego sprawy, a często ich boli głowa, szczególnie wieczorem, gdy są już zmęczeni, kiedy to napięcie zaczyna być większe, gdy zaczynają zgrzytać zębami, kiedy zaczynają mocniej zaciskać zęby to w tym momencie pojawiają się bóle głowy które także mogą mieć wpływ na nasze życie seksualne. Taką częstą i trywialną wymówką, którą się mówi jest to, że parter nie ma ochoty na seks, jest właśnie ból głowy. To może mieć związek z zębami. Może należałoby do tego tematu podejść od tej strony, że udane pożycie seksualne, które często się zdarza również może mieć przyczynę i podłoże w zębach i tam gdzie my możemy w jakiś sposób poradzić.

No i paradontoza, kłopoty z seksem. To jest też oczywiste dosyć dla nas, a nie zawsze pacjenci sobie z tego zdają sprawę. Paradontoza obniża w znacznym stopniu sprawność seksualną mężczyzn. Tak twierdzą naukowcy i takie są badania. W naszej ankiecie również nasi pacjenci twierdzą, że w przypadku gdy mamy chore przyzębie to może nastąpić obniżenie sprawności seksualnej mężczyzn. Problemy z erekcją mają swoje źródło w chorobach jamy ustnej. Journal of inporters research 4. lipca 2013 roku opublikował wyniki pracy naukowej z których wynika, że dysfunkcja erekcji może powstać na skutek systematycznych stanów zapalnych powiązanych z chroniczną paradontozą. Do takich samych wniosków doszli naukowy z Japońskiego Instytutu Medycznego. Z kolei w american academy of prantlogy opublikowane zostały wyniki badan z których wynika, że u mężczyzn zapalenie przyzębia występuje częściej niż u kobiet, średnio o 30%. Wiąże się to z niższym poziomem higieny u mężczyzn. Mężczyźni mniej dbają o zęby niż kobiety. Jednoczenie wykazano że ośmiu na dziesięciu mężczyzn mających poważne problemy z przyzębiem i dziąsłami przeżywa również problemy z erekcją. Zależność ta nie jest przypadkowa.

Reasumując, zęby a seks, czyli ten temat tak jak powiedziałem na początku jest dosyć kontrowersyjny i właściwie mogłoby się wydawać, że nie ma żadnego związku, to ten związek ma olbrzymi i to jak nasi pacjenci będą szczęśliwi i to w jaki sposób będą odbierani przez otoczenie to ich powodzenie życiowe zależy w bardzo dużym stopniu od nas. Gdy uświadomimy ich, jak bardzo to jest ważne. Nie krępujmy się zatem o tym mówić i rozmawiajmy z pacjentem na wszystkie tematy, by uświadomić mu, że zęby to jest nie tylko uśmiech i przyjmowanie pokarmów, ich rozdrabnianie, ale również ich powodzenie życiowe, całokształt życia.

Opracował dr Przemysław Uliasz, Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Prima-Dent  
w Warszawie