Znaczenie prawne kwalifikacji lekarza dentysty
Aleksandra Simińska: Proszę mi powiedzieć, czy z prawnego punktu widzenia dla przedsiębiorcy ważniejsze są umiejętności lekarza dentysty potwierdzone specjalistycznymi kursami, czy też odbyta specjalizacja w trybie rezydenckim?
r.pr. Sylwester Kasprzewski: Dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji wymienia ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Jest to dyplom lekarza dentysty wydany przez polską szkołę wyższą. Natomiast posiadanie specjalizacji jest dowodem uzyskania przez lekarza dentystę wysokim kwalifikacji w określonej dziedzinie medycyny, a także formalnym warunkiem zajmowania niektórych stanowisk i pełnienia funkcji, np. konsultanta krajowego czy wojewódzkiego, lekarza sądowego, członka różnych komisji i zespołów egzaminacyjnych działających w obszarze ochrony zdrowia.
AS: Prawo jednak nie zabrania wykonywania usług przez lekarza, który nie posiada specjalizacji, ale ma wiedzę z danego obszaru.
SK: Posiadanie specjalizacji dla potencjalnych klientów może być oznaką wyższej jakości usług, ze względu na większą wiedzę oraz doświadczenie dentysty i może wpływać na ich decyzję o skorzystaniu z pomocy danego lekarza dentysty. Nie ma to jednak wpływu na sposób oceny świadczonej na rzecz pacjenta usługi. Wynika to z zasady, że działania lekarza dentysty, w szczególności wybierania formy leczenia, powinny być zawsze zgodne z powszechnie uznanym stanem wiedzy medycznej. I tak wiedza jest wyznacznikiem prawidłowości przyjętej metody leczenia.
AS: A w jakim przypadku ma to prawnie znaczenie?
SK: Jeżeli miałbym wskazać, w jakim wypadku posiadanie specjalizacji może mieć znaczenie prawne, to wskazałbym ewentualne postępowanie karne, w przypadku gdyby zdarzenie medyczne wypełniało przesłanki przestępstwa. W takiej sytuacji, skala błędu lekarza dentysty może być oceniana przez pryzmat posiadania wyższych kwalifikacji i w konsekwencji na ustalenie stopnia jego winy. Wyższy stopień winy może natomiast mieć przełożenie na wyższy wymiar kary dla lekarza dentysty za dany czyn.
AS: Czy zatem posiadanie specjalizacji powoduje, że lekarz dentysta ponosi większe konsekwencje prawne, jeśli popełni błąd?
SK: Tak, właśnie to mam na myśli. Posiadanie prawa do wykonywania zawodu lekarza dentysty umożliwia świadczenie wszystkich usług medycznych, w tym tych objętych zakresem konkretnej specjalizacji. W przypadku zdarzenia medycznego, posiadanie specjalizacji może być poczytane na niekorzyść lekarza dentysty w sprawie karnej, gdyż od takiego lekarza wymaga się większej wiedzy i praktycznych umiejętności. Na szczęście posiadanie specjalizacji nie a znaczenia w przypadku sporów cywilnych dotyczących błędów medycznych.
AS: Dziękuję bardzo za rozmowę.
Oprac. Aleksandra Simińska i Sylwester Kasprzewski