Czy powinniśmy się całować? A co na to zęby?
Dzień dobry. Nazywam się Przemysław Uliasz i jestem Kierownikiem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Prima-Dent od 25-ciu lat.
Czy należy się całować? Bezwzględnie tak. Na co dzień na świecie miliardy ludzi się całują, a do dzisiaj ludzkość przetrwała, jednak z punktu widzenia naszego – stomatologów, pocałunek może być różnie widziany. Część naukowców stanowczo uważa, że całować się nie powinniśmy. 1 ml śliny zawiera około 10 milionów bakterii, w związku z tym wymiana bakteryjna i możliwość zakażenia jest olbrzymia, o tym trzeba pamiętać.
Z drugiej strony w trakcie pocałunku uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które powodują to, że lepiej się czujemy oraz niwelowany jest hormon stresu. Ćwiczenia mięśni, ust i twarzy powodują to, że mamy efekt przeciwzmarszczkowy. Całowanie w tym przypadku jest korzystne dla naszego organizmu. Kolejnym aspektem, który poruszają naukowcy jest to, że w trakcie całowanie zwiększa się ilość wydzielanej śliny, czyli ślina która ma właściwości bakteriobójcze też jak gdyby zabezpiecza naszą jamę ustną. Jeszcze jednym aspektem jest to, że uodparniamy się na innego rodzaju bakterie, a bakterii w jamie ustnej jest bardzo dużo. Jama ustna jest to jedna z najbrudniejszych części naszego ciała, najwięcej różnorakich bakterii spotykamy właśnie tam.
Tak więc całować się czy nie? Ostatnio American Dental Association wydało oświadczenie, w którym zostało opisane dokładnie to, w jaki sposób zakażamy się próchnicą. Jedną z przyczyn są właśnie pocałunki. Czyli powinniśmy całować się z osobami, które maja wyleczoną jamę ustną. Naszych pacjentów powinniśmy namawiać do tego aby się leczyli, całowali oraz do monogamii, ponieważ to właśnie monogamia zapewni nam zdrową jamę ustna oraz to, że bakterie nie będą nas wtedy zakażały.
Jeżeli oboje partnerów będzie miało wyleczone zęby to wtedy nie będzie problemów. Jedna rzeczą o którą trzeba dbać i na którą trzeba zwracać uwagę to całowanie dzieci. Jest to absolutnie zakazane. Dziecko rodzi się z jałową jamą ustną i zakażenie bakteriami następuje właśnie od rodziców. To rodzice zakażają dziecko na przykład poprzez lizanie smoczka, odgryzanie jabłka. Na to powinniśmy zwracać szczególną uwagę, bo to jest właśnie źródło zakażenia, które przechodzi z jamy ustnej mamy i taty do dziecka.
Kiedy rozmawiam z pacjentami, to oni nie są świadomi tego, że próchnica jest choroba zakaźną oraz tego, że to nie jest tylko nieprzyjemny wygląd, ale jest to niebezpieczeństwo dla naszych dzieci i partnerów. Często dopiero w gabinecie stomatologicznym dowiadują się, że nie mogą na przykład odgryzać jabłuszka dla dzieci czy oblizać smoczka który upadł. Prowadzi to w prostej linii do tego, że dziecko będzie miało próchnicę. Powinniśmy prowadzić szeroką profilaktykę informując rodziców o tym w jaki sposób przenosi się próchnica. Choroby dziąseł również mogą się przenosić za pomocą pocałunku oraz mogą być przyczyna chorób ogólno zdrowotnych. Co to oznacza? Jednym z objawów chorób dziąseł jest krwawienie z nich. Otwarte rany mogą przenosić zarazki które mogą powodować to, że przedostają się z jednej osoby do drugiej przy pocałunkach bądź seksie oralnym. W związku z tym nie powinniśmy lekceważyć chorób przyzębia i traktować ich po macoszemu. Powinniśmy zwracać uwagę pacjentom, od razu gdy tylko takie choroby widzimy, tego typu problem, że mamy stany zapalne dziąseł. W takich stanach istnieje bardzo duża możliwość zakażenia różnego rodzaju chorobami i mogą to być choroby bardzo groźne bo wtedy jest kontakt krwi z krwią.
Podsumowując całować się powinniśmy, bezwzględnie. Jest to rodzaj kontaktów które między ludźmi powodują najlepsze odczucia oraz są ich szczególnym wyrazem. Natomiast powinniśmy się całować tylko wtedy, gdy mamy zdrowe zęby i nasi pacjenci powinni to wiedzieć.
W kolejnej audycji poruszymy temat seksu. Seks a zęby. Przy czym jeszcze chciałbym dodać, że jeżeli będziemy patrzyli na ten seks a zęby i powiemy, że najpierw jest to całowanie, a potem dzieci nasze przyprowadzają do domu swoich partnerów abyśmy ich poznali. Przeprowadziliśmy krótką ankietę. Na podstawie danych w niej zawartych będzie następna audycja.
Blisko 30% ankietowanych uważa, że partner zaniedbujący jamę ustną nie będzie dobrym opiekunem dla dziecka. Jeżeli się nawet całujemy to 30% z tych osób które widzą, że jest zaniedbana jama ustna uważa, że to nie będzie dobry partner dla dziecka. 34% ankietowanych deklaruje, że narzeczony ich dziecka, który przyszedłby na kolację zapoznawczą z nieświeżym oddechem zostałby uznany za nieodpowiedniego wybranka. 20% ankietowanych natomiast całkowicie wyklucza związek z osobą która nie dba o higienę jamy ustnej.
Opracował dr Przemysław Uliasz, Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Prima-Dent w Warszawie