Korzyści zatrudnienia stażysty
Aleksandra Simińska: Czy zatrudnienie lekarza dentysty na staż jest korzystne dla placówki medycznej?
r.pr. Sylwester Kasprzewski: Jeśli pyta mnie Pani jako radcę prawnego to moja odpowiedź jest następująca – to zależy od potrzeb podmiotu prowadzącego ten staż. Z jednej strony podmiot ten uzyskuje korzyść, ponieważ otrzymuje pomoc przy świadczeniu usług medycznych, do tego pomoc finansowaną ze środków publicznych. Z drugiej strony, jak w każdym zawodzie, jeżeli chce mieć korzyść w przyszłości ze stażysty, to musi poświęcić mu czas na – kolokwialnie mówiąc – nauczenie go fachu. Stażysta może być bardzo dobrą pomoc w prowadzeniu gabinetu dentystycznego, z drugiej strony, zwłaszcza w przypadku konfliktu personalnego, utrudnieniem, którego w dodatku bardzo trudno się pozbyć w czasie trwania stażu.
AS: Jakie obowiązki ciążą na osobie, która prowadzi stażystę?
SK: Wraz z zatrudnieniem młodego lekarza dentysty na staż, podmiot prowadzący ten staż musi przygotować dokumentację pracowniczą. Należy ewidencjonować czas pracy stażysty, zorganizować szkolenie BHP przed dopuszczeniem do wykonywania pracy. Stażyście przysługuje wiele uprawnień przewidzianych przepisami kodeksu pracy, o których mówiłem podczas wcześniejszej audycji.
AS: Tematem dzisiejszej audycji jest punkt widzenia przedsiębiorcy, zatem jakie korzyści ma zatrudniający podmiot leczniczy?
SK: Tak jak mówiłem wcześniej, dobry stażysta to nieoceniona pomoc przy prowadzeniu gabinetu dentystycznego. Jest to również sposób na zawiązanie dłuższej współpracy z lekarzem dentystą, po zakończeniu stażu, ewentualnie na zachęcenie do współpracy potencjalną możliwością odbycia stażu osób będących jeszcze na studiach.
AS: Z prawnego punktu widzenia, jakie uprawnienia ma stażysta, z których może czerpać korzyści zatrudniający go lekarz?
SK: Omawiając korzyści warto wskazać, jakie są uprawnienia stażysty. Może on w szczególności dokonać badania pacjenta, udzielić mu porad czy zaleceń lekarskich, kierować pacjentów na badania diagnostyczne lub laboratoryjne, prowadzić historię choroby czy inną dokumentację medyczną, brać udział w udzielaniu informacji o stanie zdrowia pacjenta, a nawet w niektórych wypadkach, podać lub zalecić podanie leków. Oczywiście czynności te stażysta wykonuje pod nadzorem i po konsultacji z opiekunem. Wskazane uprawnienia obejmują zakres czynności, które standardowo wykonuje się w gabinecie dentystycznym, stąd też powierzenie ich stażyście pozwala odciążyć lekarza od niektórych obowiązków.
Kolejna korzyść dla prowadzącego staż to pewność, że stażysta będzie go wykonywał przez ściśle określony czas i w ramach ilości godzin określonych w ustawie. Według mnie ma to bardzo praktyczny wydźwięk, ponieważ podmiot zatrudniający stażystę może dzięki temu zaplanować w czasie zatrudnienie innych osób, godziny świadczenia usług, a dzięki odciążeniu przy części obowiązków, zaplanować i wykonać większą ilość usług.
AS: Dziękuję bardzo za rozmowę.
Oprac. Aleksandra Simińska i Sylwester Kasprzewski