Implanty hybrydowe powlekane kwasem hialuronowym - rewolucja w implantologii
W dniach 12 - 13 maja w Jachrance odbył się XII. Międzynarodowy Kongres Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej.
Pan Doktor Krzysztof Awiłło w rozmowie z Aleksandrą Grabiec – Dental Radio.
Aleksandra Grabiec : Dzień dobry Panie Doktorze.
Krzysztof Awiłło : Witam, dzień dobry.
A.G. : Panie doktorze proszę powiedzieć nam jakie są metody zapobiegania peri – implantitis?
K.A. : Metod jest generalnie kilka, a nawet kilkanaście. Począwszy od zastosowania odpowiedniej diagnostyki, poprzez odbudowę protetyczną wszystkie etapy leczenia muszą być wykonane w sposób prawidłowy i dzięki temu możemy rzeczywiście zminimalizować to ryzyko wystąpienia peri – implantitis. Dodatkowo dochodzą jeszcze nowe elementy, o których mówiłem podczas mojego wykładu takie jak powierzchnia implantu, specjalnie przygotowane powierzchnie implantów. To są te elementy, dzięki którym rzeczywiście problemy okołowszczepowe – to nie są tylko zapalenia, to też ubytek kości niezapalny – mogą być ograniczone do absolutnego minimum.
A.G. : Ze swoich obserwacji i przeprowadzanych badań – które z tych metod warto stosować?
K.A. : Myślę, że przede wszystkim powinniśmy się zająć dobrą diagnostyką, odpowiednim zaplanowaniem leczenia implantoprotetycznego, a później prawidłowymi elementami poszczególnych etapów leczenia. Ale oczywiście są też takie sytuacje, gdzie mamy do czynienia z osobami ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia peri – implantitis czyli zapaleń okołowszczepowych i w tym momencie bardzo korzystne jest na przykład stosowanie implantów o odpowiedniej powierzchni, o czym ostatnio jest głośno w środowisku implantologicznym.
A.G. : Podczas kongresu OSIS bardzo często wspominano o implantach hybrydowych…
K.A. : Właśnie chciałem o nich nadmienić. Implanty hybrydowe to są takie implanty, które dopiero od niedawna weszły na europejski rynek. Polegają one na tym, że powierzchnia gładka występuje w 40% długości implantu – w części dokoronowej, natomiast pozostałe 60% to jest dotychczasowa powierzchnia szorstka. Dlaczego? Dlatego, że okazało się, że bakterie – płytka bakteryjna, która może osadzać się wokół korony na implancie stosunkowo łatwo penetrują w głąb implantu w przypadku powierzchni szorstkiej. Powierzchnia gładka ogranicza tę penetrację czyli zabezpiecza ewentualnemu powstaniu procesu zapalnego. Dodatkowo chciałem powiedzieć – jest to już taka w ogóle nowość, myślę, że może to być rewolucja w implantologii – a mianowicie, implanty te od pewnego czasu są powlekane kwasem hialuronowym. To jest bardzo ciekawa rzecz dlatego, że kwas hialuronowy generalnie powoduje pobudzanie komórek do wzrostu, stymuluje komórkowe czynniki wzrostu i w tym momencie te komórki jakby przylegają, same nachodzą na implant. Z tego co widziałem w fabryce, kiedy byłem w czasie zwiedzania, wizytowania i rozmów we Włoszech – jest to absolutne novum na świecie, ale i myślę, że to będzie absolutna przyszłość implantologii. To, co jest tajemnicą i takim rzeczywiście hitem w tym postępowaniu to jest kwas hialuronowy, który na stałe przylega do powierzchni implantu. Ponieważ po kilkunastu latach udało się uczonym włoskim opracować wiązanie typu kowalencyjnego czyli na poziomie atomowym. Wiązanie kowalencyjne jest najmocniejszym wiązaniem chemicznym. Klasyczny kwas hialuronowy, który stosujemy w medycynie estetycznej po pewnym czasie się biodegraduje, on zanika, rozpuszcza się. Tutaj, w tych przypadkach kwas hialuronowy utrzymuje się na stałe.
A.G. : W jakich przypadkach możemy wykorzystać implanty hybrydowe, czy modyfikowane właśnie kwasem hialuronowym?
K.A. : Powiem Pani tak, ja w tej chwili od pewnego czasu – konkretnie od kilku miesięcy stosuję je w zasadzie w 95 – 98 % przypadków w swojej praktyce, ponieważ uważam, że jeżeli coś jest dobre dla trudnych przypadków tym bardziej się sprawdzi w przypadkach prostych, gdzie mamy dobre, odpowiednie warunki kostne. Ale oczywiście są one dedykowane – takie modne słowo – dla osób z grup ryzyka. To znaczy, na przykład dla osób, które niestety, palą. Oczywiście staram się oduczyć naszych pacjentów palenia, ale jednak u palaczy to ryzyko jest zmniejszone w przypadku tych implantów. Ponieważ następuje zagęszczanie komórek i ich narastanie wokół implantu. U cukrzyków, u osób ze zmniejszoną odpornością, o osób z osteoporozą. Także to są te grupy, tylko nieliczne, które wymieniłem, dla których te implanty są absolutnie wskazane do używania.
A.G. : Czyli – wracając do początku naszej rozmowy, czy możemy powiedzieć, że implanty hybrydowe są nadzieją dla peri – implantitis?
K.A. : Zdecydowanie tak. Implanty hybrydowe, plus implanty hybrydowe powlekane kwasem hialuronowym.
A.G. : Dziękuję bardzo za rozmowę.
K.A. : Dziękuję uprzejmie.
To był Doktor Krzysztof Awiłło w rozmowie z Aleksandrą Grabiec – Dental Radio.